ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Լեոնիդ Կալաշնիկովի հետ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը դեկտեմբերի 22-ին ընդունել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն իր ցավակցությունն է հայտնել ռուսական կողմին՝ Թուրքիայում ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կառլովի ահաբեկչական սպանության կապակցությամբ: Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ հայ ժողովուրդը սեփական փորձից գիտի, թե ինչ է պետական ահաբեկչությունը. դրա վառ ապացույցն է դեռեւս 100 տարի առաջ իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը, 21-րդ դարում Ադրբեջանի կողմից Նոր Ջուղայում հազարավոր խաչքարերի վերացումը եւ այս տարվա ապրիլյան քառօրյա պատերազմը:
«Եւ Նոր Ջուղայի խաչքարերի ոչնչացումը, եւ ապրիլյան պատերազմը եւս մեկ անգամ ցույց տվեցին Ադրբեջանի ահաբեկչական բնույթը»,- նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են ահաբեկչության դեմ միասնական պայքարելու անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն իր խոսքում նշել է, որ որպես ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար` կարեւորում է այն փաստը, որ ՌԴ ԴԺ համապատասխան հանձնաժողովն իր առաջին արտագնա նիստն անցկացնում է Հայաստանում:
Պարոն Շարմազանովը մասնավորապես նշել է. «Սա եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ մեր հարաբերությունները զարգանում են եւ երկու պետությունների շահերից է բխում խորհրդարանական հարաբերությունների առավել զարգացումն ու խորացումը, բայց, այնուհանդերձ, կարծում եմ, որ հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հարաբերություններին պետք է նոր լիցք հաղորդել»:
Լեոնիդ Կալաշնիկովը համաձայնել է ԱԺ փոխնախագահի այն տեսակետի հետ, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա:
Կողմերը կարեւորել են հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունների առավել զարգացումը եւ համակարգված աշխատանքը միջխորհրդարանական կառույցներում:

Вице-спикер НС: “Необходимо придать новый импульс армяно-российским межпарламентским отношениям”
22 декабря вице-спикер НС, глава делегации НС РА в ОДКБ   Э.Шармазанов принял председателя Комитета Государственной Думы ФС РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Л.Калашникова.
Вице-спикер НС выразил соболезнование российской стороне в связи с убийством посла РФ в Турции А.Карлова. Э.Шармазанов отметил, что армянский народ по собственному опыту знает, что такое государственный терроризм – его ярким проявлением являются совершенный еще 100 лет назад Геноцид армян, разрушение Азербайджаном уже в XXI веке тысяч хачкаров в Новой Джуге и четырехдневная война в апреле этого года.
“И уничтожение хачкаров Новой Джуги, и апрельская война еще раз показали террористический характер Азербайджана”, - подчеркнул вице-спикер НС.
В ходе встречи стороны особо выделили необходимость консолидированной борьбы с терроризмом.
Вице-спикер НС, как глава делегации НС РА в ОДКБ, приветствовал факт проведения первого выездного заседания соответствующего комитета ФС РФ в Армении.
Э.Шармазанов, в частности, отметил: “Это еще раз показывает, что наши отношения развиваются и максимальное развитие и углубление парламентских отношений исходит из интересов обоих государств, но тем не менее полагаю, что необходимо   придать новый импульс армяно-российским межпарламентским отношениям”.
Л.Калашников согласился  с мнением вице-спикера НС о высоком уровне армяно-российских отношений.
Стороны подчеркнули важность еще большего развития и углубления армяно-российских межпарламентских отношений и согласованной работы в межпарламентских структурах.